Smoothie i napoje

Waniliowe mleko migdałowe

Domowe mleko migdałowe – jak ja to kocham! Dziś w wersji waniliowej na słodko lub nie, jak kto woli. Ponieważ od zawsze miałam słabość do słodyczy, wybrałam opcję z dodatkiem miodu, ale zapewniam, że bez tego dodatku mleko jest również pyszne.

Wiele osób pyta dlaczego nie jemy nabiału, mleka, jak sobie z tym radzimy itd. Nasza odpowiedź jest prosta. Dla nas roślinne smakuje po prostu lepiej i do tego nam służy. 🙂 Mleka roślinne, zwłaszcza te, które przygotujesz samodzielnie, są łatwe do zrobienia, zdrowe i do tego pyszne. To co niektórych może zainteresować, to fakt, że mleko migdałowe jest niskokaloryczne i ma niski indeks glikemiczny. Znamy osoby, które po odstawieniu samego nabiału schudły kilka kilogramów w ciągu paru miesięcy, albo i szybciej. Bez specjalnej diety. A do tego tak pokochały roślinny nabiał, że teraz nie wyobrażają sobie życia bez niego. Daj sobie kilka tygodni, a Twoja talia podziękuje Ci za to. 🙂

Mlekami roślinnymi warto również urozmaicić dietę naszych dzieci. Dostarczą one wielu cennych wartości odżywczych. Mój synek ma alergię na nabiał i od małego praktykujemy picie mlek roślinnych. Nie ma z tym żadnego problemu, maluch je uwielbia i sam o nie prosi. 🙂 Wystarczy spróbować i przyzwyczaić dziecko również do takich smaków. 🙂

Jest więc nad czym się zastanowić. Następnym razem, kiedy będziesz w sklepie przy półce z mlekami, pomyśl czy nie lepiej kupić paczkę migdałów lub po prostu gotowe mleko roślinne, jeżeli nie masz czasu zrobić go sama. Obecnie są one dostępne prawie w każdym sklepie. Pamiętaj tylko, aby czytać skład, bo wiele produktów ma ukryte dodatki, które źle wpływają na nasz organizm.

SKŁADNIKI:
  • Migdały – 1/2 szklanki
  • Woda – 700 ml
  • Sproszkowana wanilia – 1/2 łyżeczki
  • Sól himalajska – szczypta
  • Miód –  1 łyżka (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE:
  1. Migdały namaczamy przez noc.
  2. Na następny dzień miksujemy migdały w blenderze razem z wodą. Można użyć Thermomixa i miksować 30 s/obr. 10.
  3. Masę przecedzamy przez sitko, oddzielając mleko od miąższu pozostałego z migdałów.
  4. Dodajemy do mleka wanilię i miód i miksujemy jeszcze raz.
    Gotowe! 🙂
    Mleko przechowujemy w lodówce do trzech dni.
    Jest pyszne samo lub jako baza do koktajli, czy zamiennik mleka do kawy.

Wskazówka
Jak przy każdym mleku roślinnym, nie chcemy nic zmarnować, więc z pozostałego miąższu z migdałów możemy szybko przygotować smakowite kulki. Wystarczy dodać do niego wiórki kokosowe, zgniecionego widelcem banana, rodzynki, jagody goji i miód. Dodać można praktycznie wszystko co ma się pod ręką, również orzechy, czy siemię lniane, tak aby powstała zwarta masa. Co kto lubi. Kulki obtaczamy w kokosie i wstawiamy do lodówki.
Ze szklanką zimnego mleka smakują wyśmienicie. 🙂

Pokaż więcej

Food Harmony

Health Coach z Instytutu Zdrowia i Odżywiania w Nowym Yorku

Warto przeczytać

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close