Dieta białkowo-tłuszczowa – kilka, a może trochę więcej słów na jej temat. 🙂

Podjęłyśmy temat jakże kontrowersyjnego planu żywieniowego, ograniczającego spożycie węglowodanów, oczywiście w stylu Food Harmony:

 • czyli bezglutenowo i beznabiałowo (z małym wyjątkiem)
 • kolorowo
 • z naszą ulubioną suplementacją w formie różnorodnych warzyw z niską zawartością cukrów.

Stworzony plan bazuje niezmiennie na nieprzetworzonej, wysokiej jakości żywności i przetestowanych kilkadziesiąt razy przepisach po to, by najwięksi miłośnicy węglowodanów z przyjemnością odcięli chwilowy dopływ glukozy.

Dlaczego to chwilowy plan?

Dietę białkowo-tłuszczową zalecamy stosować  na początek przez  1-2 tygodnie, nie dłużej, wnikliwie analizując przy tym swoje samopoczucie. Stosowanie planów niskowęglowodanowych proponujemy cyklicznie powtarzać, w zależności od przeciwwskazań zdrowotnych, reakcji organizmu oraz celu ich stosowania.

Dla ułatwienia trawienia białka polecamy wypijać zaraz po przebudzeniu szklankę wody z 1-2 łyżkami octu jabłkowego. Jeśli odczuwamy poprawę samopoczucia oraz perystaltyki jelit, napary możemy wypijać 2-3 razy dziennie na ok. 15 min. przed posiłkiem.

Zacznij już dziś i zobacz jakie efekty przyniesie Ci nasza 7-dniowa dieta białkowo-tłuszczowa.

DIETA BIAŁKOWO-TŁUSZCZOWA – KUP TERAZ

Dieta białkowo-tłuszczowa ma za zadanie:

 • wspomagać rozpad tkanki tłuszczowej obecnym w diecie białkiem – tym sposobem włączamy turbo spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Białkowo-tłuszczowe posiłki przy podwyższonym kortyzolu wywołują rozpad trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych, których zdecydowanie łatwiej pozbywamy się z naszego organizmu poprzez ruch i wysiłek fizyczny.
 • przyśpieszyć metabolizm
 • kształtować masę mięśniową
 • osiągnąć  finalnie redukcję wagi
 • uregulować cukier we krwi
 • opanować słodkie uzależnienie
 • wpłynąć korzystnie na mikroflorę jelitową
 • zabić szkodliwe bakterie. Odcięcie dostępu cukrów powoduje, że szkodliwe bakterie obumierają. Rozwój korzystnej mikroflory jelitowej wspieramy obecnością w naszych dietach naturalnych kiszonek. 🙂

Mówiąc o cukrach i florze bakteryjnej jelit polecamy także autorski program detox w klasycznej wersji dostępnej na blogu: Detox 5 dniowy – WYZWANIE

lub w naszych dietach na Thermomix: Detox na Thermomix.

Pamiętajcie o tym, że:

Wysoki udział białka w diecie skutkuje powstawaniem kwasu moczowego,  aby jego nadmiar został wydalony niezbędne jest wypijanie dużej ilości wody w ciągu dnia (ok 2 -2,5 l). Ponieważ białko jest składnikiem obciążającym nerki, a tłuszcze nie powinny zawsze uchodzić za źródło energii (do tego potrzebne są węglowodany), stąd zalecenia co do czasu stosowania planu.

Każde stosowanie diety białkowo-tłuszczowej lub ketogennej, powinno być poprzedzone przezwyciężeniem pewnej bariery psychosomatycznej, związanej z koniecznością spożywania dużej ilości tłuszczów, choć zwolennicy Food Harmony, powinni być już z tą filozofią żywienia częściowo oswojeni. 🙂

Specyfika diety polega na tym, by znaczny udział energii w ciągu dnia pochodził z białka i tłuszczów. Wysoki udział tłuszczów w diecie wymagał od nas zdrowotnej interwencji, by znaczna jego część dostarczała cenne dla układu krwionośnego oraz nerwowego tłuszcze nienasycone, w tym kwasy omega 3 i 6 w postaci: ryb, olejów roślinnych, awokado, orzechów, siemienia lnianego.

Ciekawostka:

EPA i DHA są to zdrowe tłuszcze, należące do kwasów omega 3, które znajdują się w rybach. Warto tutaj podkreślić, że efekt kardioprotekcyjny uzyskamy przy podaży tygodniowej ok 7 g EPA + DHA, co może zapewnić  np. 380 g łososia atlantyckiego lub 300 g makreli. Z dumą oświadczamy, że w naszej diecie białkowo-tłuszczowej udało nam się osiągnąć wymagany pułap. Dominują w niej tłuszcze NASYCONE, co czyni nasz plan żywieniowy wyjątkowym, a także wykazującym dobroczynny wpływ na serce i układ krwionośny.

Co znajdziecie w naszej diecie?

Skład diety został tak przemyślany, aby białko pochodziło z różnych jego pełnowartościowych źródeł, takich jakPolędwiczki z indyka w szynce parmeńskiej i czerwonym pesto ryby i owoce morza czy jajka: np. Sałatka z wędzonym Łososiem i jajkami przepiórczymi.

Nie martwcie się, nie zabraknie chleba, przemyciłyśmy go do diety w formie dobrze Wam znanego chlebka czystoziarnistego  lub sandwichów na bazie chleba z kalafiora.

Czym byłaby jednak dieta białkowo-tłuszczowa bez mięsa? W planie wykorzystałyśmy sprawdzone przepisy takie jak np. Polędwiczki z Indyka w szynce parmeńskiej i czerwonym pesto.

Sałatka z wędzonym pstrągiemWarzywa w diecie białkowo-tłuszczowej? Zdecydowanie TAK!

Składniki kwasotwórcze, którymi są produkty przemian białek oraz tłuszczów, bilansujemy warzywami o potencjale zasadotwórczym.

Bogactwem roślinnym wniosłyśmy do każdego posiłku: szereg witamin, składników mineralnych ale także: enzymy, fitozwiązki o potencjale antyoksydacyjnym oraz błonnik pokarmowy, wykazujący dobroczynny wpływ na nasze jelita, gospodarkę cukrową oraz cholesterol.

Zdecydowani? 

DIETA BIAŁKOWO-TŁUSZCZOWA – KUP TERAZ

Dodajmy też, że opracowane posiłki w diecie zupełnie inaczej nasycają.

Pamiętajcie, że wysokotłuszczowe oraz wysokobiałkowe posiłki, które mogą wydawać się małe objętościowo, są wyjątkowo sycące. Brak nagłych wyrzutów insuliny z uwagi na niskowęglowodanowy plan żywieniowy nie wywoła spadku cukru we krwi, wilczego apetytu, a w konsekwencji senności. Dodatkowe uczucie sytości nada nam skrupulatne przestrzeganie zaleceń, a więc spożywanie warzyw i odpowiednie nawodnienie.

W publikowanym już artykule Śniadania Białkowo – Tłuszczowe opisałyśmy pozostały, dozwolony skład posiłków białkowo-tłuszczowych, zachęcamy więc Was do odświeżenia informacji na ten temat. 🙂

A co dalej?

Wychodzenie z diet białkowo-tłuszczowych powinno uwzględniać  stopniowe włączanie węglowodanów (pełnoziarniste kasze, ryż, produkty zbożowe, warzywa zawierające skrobię, owoce, miód) tak, by początkowo 30 % dziennej kaloryczności posiłków z nich pochodziło, a docelowo osiągnęło wartość 50-60 %.  Powinniśmy jednak na stałe wykluczyć produkty przetworzone, stanowiące źródło cukrów prostych lub sięgać po nie z dużą dozą ostrożności i umiaru. 🙂

Pamiętajcie również, że dieta białkowo-tłuszczowa nie jest dla wszystkich. W przypadku osób dotkniętych pewnymi jednostkami chorobowymi, których przez wzgląd na fakt, iż nie jesteśmy lekarzami, nie będziemy wymieniać zalecamy inne, przygotowane przez nas formy redukcji wagi. Dobór diety  w omawianych przypadkach powinien być indywidualny, a nade wszystko poprzedzony konsultacją lekarską.

Pozdrawiamy Harmonki 🙂

 Pamiętajcie, że zawsze służymy radą i pomocą! Jesteśmy dla Was! 🙂

Razem możemy zacząć juz teraz!

SKLEP DIETY FOOD HARMONY

NATURALNE SUPLEMENTY DIETY – TUTAJ