Przepis na idealną dietę?
Do dnia dzisiejszego nie wymyślono diety, która byłaby idealna dla wszystkich, a przede wszystkim skuteczna. Jest ich tyle, że łatwo się zgubić w tych wszystkich faktach. A prawda jest taka, że każdy człowiek jest inny i to co służy jednemu, może być szkodliwe dla drugiego. Dieta powinna być oparta na indywidualnych potrzebach, a nie teorii. Indywidualność programu żywieniowego oparta jest na wieku, płci, grupie krwi, poziomie aktywności fizycznej i stylu życia. Dodatkowo należy jeszcze uwzględnić wszelkie nietolerancje pokarmowe i zapotrzebowanie organizmu na uzupełnienie minerałów, witamin czy dobrej flory bakteryjnej. Najlepszym sposobem na polepszenie swojego zdrowia jest dodawanie zdrowych produktów żywieniowych, które w naturalny sposób zastąpią te niezdrowe, od których najczęściej jesteśmy po prostu uzależnieni.
Nasz organizm jest zaprogramowany i samowystarczalny bardziej niż myślisz: serce nigdy nie zapomina bić, a płuca nigdy nie zapominają oddychać. Jeśli często odczuwasz zachcianki jedzeniowe, Twój organizm najzwyczajniej w świecie próbuje Ci powiedzieć, że musisz uzupełnić braki. Organizm ma zdolność do samoregeneracji – musimy mu tylko dać szansę na to poprzez wprowadzenie zdrowej żywności do naszej diety.
Porównując państwa i kontynenty, wskazówki jak zdrowo się odżywiać różnią się od siebie, ale mają jedną wspólną cechę – ciągle się zmieniają. Pomyśl o tym: w dzisiejszych czasach jemy zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Potrawy na naszych stołach zmieniają się dokładnie tak samo jak trendy w modzie.
Przykładem zmian w stylach żywienia może być też piramida zdrowia, która różni się często w zależności od położenia geograficznego, a także z czasem jest modyfikowana.
W Polsce pierwsza piramida zdrowia ustalona została w 1992 roku. Jej podstawą były produkty mączne, czyli pieczywo, makaron, kasze i ryż. Dopiero po 24 latach na podstawie badań i obserwacji piramida została zmodyfikowana. Dietetyk z Uniwersytetu Harvard, prof. Walter Willett, w oparciu o swoje badania oraz założenia diety śródziemnomorskiej przekształcił piramidę żywieniową, która od razu została zaakceptowana przez specjalistów z całego świata. Szczególną uwagę zwrócono na aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie i jest podstawą tej piramidy. Ćwiczyć należy systematycznie, a najlepiej codziennie. Ruch wspomaga trawienie i spalanie nadmiaru kalorii, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.
Na naszych talerzach powinny dominować warzywa, owoce, dobre tłuszcze i produkty pełnoziarniste.
Źródło: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate/
Na podstawie piramidy żywieniowej dodatkowo stworzony został „ zdrowy talerz”, który ma za zadanie w prostszej wersji obrazować nam, co powinniśmy codziennie jeść.
Pomyśl jak zbliżony jest Twój codzienny talerz do tego poniżej?
Jak widzisz, połowę Twojego talerza powinny stanowić warzywa i owoce. Im więcej warzyw i bardziej kolorowe, tym lepiej. Jedz je zarówno gotowane jak i surowe. Najważniejsze są te zielone, bo to o nich najczęściej zapominamy. Jeśli nie lubisz ich jeść, pij zielone koktajle na bazie ulubionych owoców. Najlepiej wybierać jest owoce i warzywa sezonowe.
Wprowadź do codziennej diety produkty pełnoziarniste w postaci kasz, mąk, makaronów. Ogranicz spożycie białego chleba, a jeżeli możesz, piecz chleb po prostu sam. Wymaga to czasu i organizacji, ale nie będziesz musiał martwić się o skład i ukrytą chemię. Ogranicz również spożycie białego ryżu, wybieraj brązowy, czerwony, czarny czy dziki. Nie chodzi o to, abyś eliminował z diety jak najwięcej produktów i chodził głodny, ale wprowadzał jak najwięcej zdrowych i odżywczych produktów.
Białko powinno stanowić tylko ¼ naszego talerza. Może występować w różnej postaci, czy to ryb, owoców morza i mięsa, czy roślin strączkowych i orzechów. Postaraj się ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, wieprzowiny i wędlin. Wybieraj produkty z pewnego źródła, zwłaszcza te organiczne jeśli masz taką możliwość.
Oleje – to również ważny składnik naszego codziennego talerza. Dodawaj je do każdej potrawy w umiarkowanych ilościach. Oliwa z oliwek, olej lniany, kokosowy, z pestek dyni, masło klarowane, wyborów jest olbrzymi, a smaków wiele.
Nie zapominaj o regularnym piciu wody, która powinna być podstawą Twojego nawodnienia. Ogranicz picie kawy i czarnej herbaty, wspieraj organizm naparami ziołowymi, herbatami – imbirową, zieloną, świeżo wyciskanymi sokami.
Czy samo zdrowe odżywianie wystarczy?
Często problemy zdrowotne nie zależą tylko od tego co jemy, ale od braku harmonii w naszym życiu. Stres przejmuje dowodzenie i zaburza funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego najlepiej znaleźć sposoby, które w jakikolwiek sposób pomogą nam się relaksować. Osobiście polecamy jogę, medytację, wizytę w saunie, rower czy długi spacer. Zacznij pracować nad sobą, zaobserwuj co zaburza Twoją równowagę, a co Cię cieszy i sprawia przyjemność. Wykorzystaj te obserwacjie w codziennym życiu. Naucz się eliminować otoczenie, które źle na Ciebie wpływa. Sekret zdrowia nie tylko tkwi w sposobie odżywiania, ale właśnie w znalezieniu równowagi i harmonii we wszystkich aspektach naszego życia. Możesz zjeść górę warzyw, ale jeżeli Twoje życie jest przepełnione negatywnymi uczuciami, nie przyniesie to takiego efektu jakiego oczekujesz.
10 kroków do szczęśliwego życia:
- Odżywiaj się zdrowo i planuj każdy dzień
- Pij więcej wody
- Wyeliminuj cukier
- Zacznij częściej gotować w domu
- Ogranicz spożycie Fast Food i przetworzonej żywności
- Naucz się odżywiać swój organizm przy każdym posiłku
- Zadbaj o relacje międzyludzkie i harmonię na co dzień
- Regularnie ćwicz
- Znajdź sposób na stres i korzystaj z niego regularnie
- Uśmiechaj się na co dzień i ciesz się małymi rzeczami
Zacznij od wprowadzania powoli zdrowych zmian, a zobaczysz, że Twój organizm od razu zacznie inaczej funkcjonować. Nie musisz wprowadzać wszystkich kroków od razu. Wybierz jeden, na którym chcesz się skupić. A jak już osiągniesz cel, przejdź do następnego. Nie jest to krótki proces, ale stopniowa odmiana w kierunku zdrowego stylu życia, która wpłynie pozytywnie nie tylko na Twoje życie, ale na całe Twoje otoczenie.
Świat jest mieszanką różnych ludzi i kultur. Wszyscy jesteśmy głodni, wszyscy chcemy się zdrowo odżywiać i być szczęśliwi, ale często różne informacje zaburzają koncept, że prosta dieta i odpowiedni styl życia, pomogą prawie każdemu.
Życie jest tylko jedno, zacznij cieszyć się nim od dziś.