ObiadyZupy

Rosół z całego kurczaka – jak w jednym garnku zrobić pożywny obiad dla całej rodziny

Zdarza Wam się, że pomimo sporych chęci czasami brakuje Wam czasu na gotowanie kilku dań lub nawet dania w kilku garnkach?

Mamy na to rozwiązanie – rosół z całego kurczaka. Pragniemy podzielić się z Wami tym przepisem, bo jako jedyny przyjął się u zapracowanej kobiety biznesu, którą próbowałyśmy nawrócić na zdrowe gotowanie w domu. Nastawienie rosołu to tylko 15 minut a później prawie nie trzeba do niego zaglądać. My często nastawiamy go i wychodzimy na zakupy albo zajmujemy się szukaniem inspiracji do kolejnych przepisów dla Was. Jedyną rzeczą, która zamuje czas jest obranie kurczaka z mięsa, ale tu też wystarczy Wam 10 minut.

Cały gar rosołu jest pyszny i wspaniały na zimową porę, ale też łatwy do wykorzystania przy gotowaniu innych potraw. Cały kurczak, to całkiem sporo mięsa, które można wykorzystać do zrobienia sąłatek, past do chleba, nachos czy nawet zjedzenia w postaci tzw „porcji mięsa”.

Poniżej przepisu znajdziecie też pomysły na to jak rosół doprawić, by się nie nudził. Tak więc dajemy Wam sposób na kilka różnych w smaku zup, które ugotować możecie za jednym razem.

Jeśli cały gar rosołu to za dużo – nie ma obawy. Po pierwsze rosół, jeśli postąpicie z nim tak jak doradzamy utrzyma się nawet 4 – 5 dni. Po drugie – łatwo go zamrozić i później wykorzystać. I na koniec – jest wpaniałą bazą dla innych zup a nawet sosów.

O rosole z pewnością można by napisać całą książkę, bo jego wariacje są praktycznie nieskończone. Tu podamy Wam naszą uluboioną recepturę na rosół z ekologicznego kurczaka.

detoks sokowy

Kilka ważnych zasad:
  1. Wybieramy mięso ekologiczne – najlepiej bio lub z chowu ściółkowego, koniecznie bez dodatku antybiotyków.
  2. Jeśli chcemy wykorzystać mięso – nie gotujemy go dłużej niż 4 godziny – w ten sposób mięso zachowa swoje właściwości odżywcze.
  3. Gotujemy na bardzo małym ogniu, najlepiej od początku a jeśli bardzo Wam się spieszy to przynajmniej od momentu zagotowania. Proces ten można przyspieszyć jeśli użyjecie szybkowaru.
  4. Warzywa dodajemy 2 godziny przed końcem gotowania.
  5. Po ugotowaniu – rosół odcedzamy. Warzywa możecie użyć do słynnej sałatki jarzynowej lub zaserwować z rosołem. Z kurczakiem czekamy aż odrobinę ostygnie i obieramy mięso ze skóry i kości. Przechowujemy w oddzielnym pojemniku. Dzięki temu i rosól i mięsko dłużej zachowają swoje wartości i będą nadawały się do jedzenia.
  6. Odgrzewając rosół – nie podgrzewamy całości a jedynie porcję, którą zjemy w damym momencie. Resztę przechowujemy w lodówce.
Jak wykorzystać pozostały rosół:
  1. Nalewamy do słoików półlitrowych i mrozimy – wystarczy rozmrozić i zagrzać – mamy rosół w kilka minut.
  2.  Nalewamy do woreczków na lody i mrozimy – domowe kostki rosołowe bez konserwantów. Idealne do sosów. Jeśli chcecie by kostki były bardziej intensywne w smaku wystarczy rosoł zredukować czyli chwilę pogotować tak, by woda odparowała. Pozostały wywar jest wtedy gęściejszy i znacznie bardziej skondensowany. Proces ten można z powodzeniem zrobić w Thermomixie.
  3. Przerabiamy na inną zupę, na przykład:
 
SKŁADNIKI:
  • Kurczak ekologiczny – 1 szt -1,5-2 kg
  • Marchew – 2 sztuki – 100 g
  • Pietruszka – 1 sztuka – 60 g
  • Seler – kawałek – 60 g
  • Pietruszka zieolna – Pęczek – 40 g
  • Pieczarki brązowe – 5 szt -60 g
  • Imbir – kawałek – 50 g
  • Por – kawałek – 50 g
  • Sól himalajska różowa- 1 łyżka stołowa – 20 g
  • Kurkuma – 1 łyżeczka – 10 g
PRZYGOTOWANIE:
  1. Kurczaka dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, wkładamy do dużego garnka i zalewamy zimną wodą, gotujemy na małym ogniu.
  2. Po zagotowaniu kurczaka – gotujemy przez 2 godziny.
  3. Warzywa obieramy, dokładnie myjemy, dodajemy do rosołu. Imbir  obieramy i kroimy w grube plastry. Dodajemy brązowe pieczarki, sól kurkumę i pęczek pietruszki. Całosć gotujemy przez kolejne 2  godziny.
  4. Rosół odcedzamy. Mięso kurczaka po osygnięciu oddzielamy od kości i skóry.
  5. Podajemy na jeden ze sposobów:

Rosół klasyczny – serwujemy z krojoną marchewką, kawałkami kurczaka, natką pietruszki i świeżo mielonym pieprzem

Rosół pikantny – serwujemy z makaronem z cukini, plasterkami papryczki chili, kolendrą lub pietruszką.

Rosół po azjatycku – serwujemy z kawałkami kurczaka, ząbkiem poszatkowanego czosnku, płatkami chili i sokiem z cytryny.

Miso – porcję rosołu podgrzewamy, odrobinę rosołu mieszamy z pastą miso i wlewamy go garnka z podgrzanym rosołem. Uważamy by rosołu nie zagotować od momentu dodania miso (miso traci swoje wartości po zagotowaniu). Idealnie pasuje tutaj pokrojone w kostkę tofu i cebulka dumka.

Jeśli szukacie bardziej ekonomicznej wersji – zajrzyjcie do naszego przepisu na Tajski Rosół – Eliksir Młodości – jego przygotowanie zajmuje wprawdzie więcej czasu, ale cena kości jest znacznie niższa niż cena całego kurczaka. Jest on też bogaty w kolagen, któreho tak bardzo potrzebujemy.

Pokaż więcej

Food Harmony

Health Coach z Instytutu Zdrowia i Odżywiania w Nowym Yorku

Warto przeczytać

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close