DetoxPorady

Przepis na idealną dietę?

Do dnia dzisiejszego nie wymyślono diety, która byłaby idealna dla wszystkich, a przede wszystkim skuteczna. Jest ich tyle, że łatwo się zgubić w tych wszystkich faktach. A prawda jest taka, że każdy człowiek jest inny i to co służy jednemu, może być szkodliwe dla drugiego. Dieta powinna być oparta na indywidualnym dopasowaniu, a nie teorii. Indywidualność programu żywieniowego oparta jest na wieku, płci, grupie krwi, poziomie aktywności fizycznej i stylu życia. Dodatkowo należy jeszcze uwzględnić wszelkie nietolerancje pokarmowe i zapotrzebowanie organizmu na uzupełnienie minerałów, witamin, czy dobrej flory bakteryjnej. Najlepszym sposobem na polepszenie swojego zdrowia jest dodawanie zdrowych produktów żywieniowych, które w naturalny sposób zastąpią te niezdrowe, od których najczęściej jesteśmy po prostu uzależnieni.

Nasz organizm jest zaprogramowany i samowystarczalny bardziej niż myślisz: serce nigdy nie zapomina bić, a płuca nigdy nie zapominają oddychać. Jeśli często odczuwasz zachcianki jedzeniowe, twój organizm najzwyczajniej w świecie próbuje ci powiedzieć, że musisz uzupełnić braki. Organizm ma zdolność do samo regeneracji musimy mu tylko dać szansę, poprzez wprowadzenie zdrowej żywności.

Porównując państwa i kontynenty, wskazówki jak zdrowo się odżywiać różnią się od siebie, ale mają jedną wspólną cechę – ciągle się zmieniają. Pomyśl o tym: W dzisiejszych czasach jemy zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Potrawy na naszych stołach zmieniają się dokładnie tak samo jak trendy w modzie.

Przykładem zmian w stylach żywienia może być też piramida zdrowia, która różni się często w zależności od położenia geograficznego, a także z czasem jest modyfikowana.

W Polsce pierwsza piramida zdrowia ustalona została w 1992 roku. Jej podstawą były produkty mączne, czyli pieczywo, makaron, kasze i ryż. Dopiero po 24 latach na podstawie badań i obserwacji piramida została zmodyfikowana. Dietetyk z Uniwersytetu Harvard, prof. Walter Willett w oparciu o swoje badania oraz założenia diety śródziemnomorskiej przekształcił piramidę żywieniową, która od razu została zaakceptowana przez specjalistów z całego świata. Szczególną uwagę zwrócono na aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie i jest podstawą tej piramidy. Ćwiczyć należy systematycznie, a najlepiej codziennie. Ruch wspomaga trawienie i spalanie nadmiaru kalorii, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.
Na naszych talerzach powinny dominować warzywa, owoce, dobre tłuszcze i produkty pełnoziarniste.

Źródło: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate/

Na podstawie piramidy żywieniowej dodatkowo stworzony został „ Zdrowy talerz”, który ma za zadanie w prostszej wersji obrazować nam, co powinniśmy codziennie jeść.

Pomyśl jak zbliżony jest twój codzienny talerz do tego poniżej?

Jak widzisz, połowę twojego talerza powinny stanowić warzywa i owoce. Im więcej warzyw i bardziej kolorowe tym lepiej. Jedz je zarówno gotowane jak i surowe. Najważniejsze są te zielone, bo to o nich najczęściej zapominamy. Jeśli nie lubisz ich jeść, pij zielone koktajle na bazie ulubionych owoców. Najlepiej wybierać jest owoce i warzywa sezonowe.

Wprowadź do codziennej diety produkty pełnoziarniste w postaci kasz, mąk, makaronów. Ogranicz spożycie białego chleba, a jeżeli możesz, piecz je po prostu sam. Wymaga to czasu i organizacji, ale nie będziesz musiał martwić się o skład i ukrytą chemię. Ogranicz również spożycie białego ryżu, wybieraj brązowy, czerwony, czarny, czy dziki. Nie chodzi o to, abyś eliminował z diety jak najwięcej produktów i chodził głodny, ale wprowadzał jak najwięcej zdrowych i odżywczych.

Białko powinno stanowić tylko ¼ naszego talerza. Może występować w różnej postaci, czy to ryb, owoców morza i mięsa, czy roślin strączkowych i orzechów. Postaraj się ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, wieprzowiny i wędlin. Wybieraj produkty z pewnego źródła, zwłaszcza te organiczne jeśli masz taką możliwość.

Oleje – to również ważny składnik naszego codziennego talerza. Dodawaj je do każdej potrawy w umiarkowanych ilościach. Oliwa z oliwek, olej lniany, kokosowy, z pestek dyni, masło klarowane, wyborów jest olbrzymi, a smaków wiele.
Nie zapominaj o regularnym piciu wody, która powinna być podstawą twojego nawodnienia. Ogranicz picie kawy i czarnej herbaty, wspieraj organizm naparami ziołowymi, herbatami – imbirową, zieloną, świeżo wyciskanymi sokami.

„Czy samo zdrowe odżywianie wystarczy?”

Często problemy zdrowotne, nie zależą tylko od tego co jemy, ale od braku harmonii w naszym życiu. Stres przejmuje dowodzenie i zaburza funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego najlepiej znaleźć sposoby, które w jakikolwiek sposób pomogą nam się relaksować. Osobiście polecamy jogę, medytację, wizytę w saunie, rower, czy długi spacer. Zacznij pracować nad sobą, zaobserwuj co zaburza twoją równowagę, a co cię cieszy i sprawia przyjemność. Wykorzystaj te obserwacjie w codziennym życiu. Naucz się eliminować otoczenie, które źle na ciebie wpływa. Sekret zdrowia nie tylko tkwi w sposobie odżywiania, ale właśnie w znalezieniu równowagi i harmonii we wszystkich aspektach naszego życia. Możesz zjeść górę warzyw, ale jeżeli twoje życie jest przepełnione negatywnymi uczuciami, nie przyniesie to takiego efektu jakiego oczekujesz.

10 kroków do szczęśliwego życia:

  1. Odżywiaj się zdrowo i planuj każdy dzień
  2. Pij więcej wody
  3. Wyeliminuj cukier
  4. Zacznij częściej gotować w domu
  5. Ogranicz spożycie Fast Food i przetworzonej żywności
  6. Naucz się odżywiać swój organizm przy każdym posiłku
  7. Zadbaj o relacje międzyludzkie i harmonie na co dzień
  8. Regularnie ćwicz
  9. Znajdź sposób na stres i korzystaj z niego regularnie
  10. Uśmiechaj się na co dzień i ciesz się małymi rzeczami

Zacznij od wprowadzania powoli zdrowych zmian, a zobaczysz, że twój organizm od razu zacznie inaczej funkcjonować. Nie musisz wprowadzać wszystkich kroków od razu. Wybierz jeden, na którym chcesz się skupić. A jak już osiągniesz cel, przejdź do następnego. Nie jest to krótki proces, ale stopniowa odmiana w kierunku zdrowego stylu życia, która wpłynie pozytywnie nie tylko na twoje życie, ale na całe twoje otoczenie.

Świat jest mieszanką różnych ludzi i kultur. Wszyscy jesteśmy głodni, wszyscy chcemy się zdrowo odżywiać i być szczęśliwi, ale często różne informacje zaburzają koncept, że prosta dieta i odpowiedni styl życia, pomogą prawie każdemu.

Życie jest tylko jedno, zacznij cieszyć się nim od dziś.

Tagi
Pokaż więcej

Food Harmony

Health Coach z Instytutu Zdrowia i Odżywiania w Nowym Yorku

Warto przeczytać

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close