DetoxPorady

Przepis na idealną dietę?

Do dnia dzisiejszego nie wymyślono diety, która byłaby idealna dla wszystkich, a przede wszystkim skuteczna. Jest ich tyle, że łatwo się zgubić w tych wszystkich faktach. A prawda jest taka, że każdy człowiek jest inny i to co służy jednemu, może być szkodliwe dla drugiego. Dieta powinna być oparta na indywidualnym dopasowaniu, a nie teorii. Indywidualność programu żywieniowego oparta jest na wieku, płci, grupie krwi, poziomie aktywności fizycznej i stylu życia. Dodatkowo należy jeszcze uwzględnić wszelkie nietolerancje pokarmowe i zapotrzebowanie organizmu na uzupełnienie minerałów, witamin, czy dobrej flory bakteryjnej. Najlepszym sposobem na polepszenie swojego zdrowia jest dodawanie zdrowych produktów żywieniowych, które w naturalny sposób zastąpią te niezdrowe, od których najczęściej jesteśmy po prostu uzależnieni.

Nasz organizm jest zaprogramowany i samowystarczalny bardziej niż myślisz: serce nigdy nie zapomina bić, a płuca nigdy nie zapominają oddychać. Jeśli często odczuwasz zachcianki jedzeniowe, twój organizm najzwyczajniej w świecie próbuje ci powiedzieć, że musisz uzupełnić braki. Organizm ma zdolność do samo regeneracji musimy mu tylko dać szansę, poprzez wprowadzenie zdrowej żywności.

Porównując państwa i kontynenty, wskazówki jak zdrowo się odżywiać różnią się od siebie, ale mają jedną wspólną cechę – ciągle się zmieniają. Pomyśl o tym: W dzisiejszych czasach jemy zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Potrawy na naszych stołach zmieniają się dokładnie tak samo jak trendy w modzie.

Przykładem zmian w stylach żywienia może być też piramida zdrowia, która różni się często w zależności od położenia geograficznego, a także z czasem jest modyfikowana.

W Polsce pierwsza piramida zdrowia ustalona została w 1992 roku. Jej podstawą były produkty mączne, czyli pieczywo, makaron, kasze i ryż. Dopiero po 24 latach na podstawie badań i obserwacji piramida została zmodyfikowana. Dietetyk z Uniwersytetu Harvard, prof. Walter Willett w oparciu o swoje badania oraz założenia diety śródziemnomorskiej przekształcił piramidę żywieniową, która od razu została zaakceptowana przez specjalistów z całego świata. Szczególną uwagę zwrócono na aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie i jest podstawą tej piramidy. Ćwiczyć należy systematycznie, a najlepiej codziennie. Ruch wspomaga trawienie i spalanie nadmiaru kalorii, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.
Na naszych talerzach powinny dominować warzywa, owoce, dobre tłuszcze i produkty pełnoziarniste.

Źródło: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate/

Na podstawie piramidy żywieniowej dodatkowo stworzony został „ Zdrowy talerz”, który ma za zadanie w prostszej wersji obrazować nam, co powinniśmy codziennie jeść.

Pomyśl jak zbliżony jest twój codzienny talerz do tego poniżej?

Jak widzisz, połowę twojego talerza powinny stanowić warzywa i owoce. Im więcej warzyw i bardziej kolorowe tym lepiej. Jedz je zarówno gotowane jak i surowe. Najważniejsze są te zielone, bo to o nich najczęściej zapominamy. Jeśli nie lubisz ich jeść, pij zielone koktajle na bazie ulubionych owoców. Najlepiej wybierać jest owoce i warzywa sezonowe.

Wprowadź do codziennej diety produkty pełnoziarniste w postaci kasz, mąk, makaronów. Ogranicz spożycie białego chleba, a jeżeli możesz, piecz je po prostu sam. Wymaga to czasu i organizacji, ale nie będziesz musiał martwić się o skład i ukrytą chemię. Ogranicz również spożycie białego ryżu, wybieraj brązowy, czerwony, czarny, czy dziki. Nie chodzi o to, abyś eliminował z diety jak najwięcej produktów i chodził głodny, ale wprowadzał jak najwięcej zdrowych i odżywczych.

Białko powinno stanowić tylko ¼ naszego talerza. Może występować w różnej postaci, czy to ryb, owoców morza i mięsa, czy roślin strączkowych i orzechów. Postaraj się ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, wieprzowiny i wędlin. Wybieraj produkty z pewnego źródła, zwłaszcza te organiczne jeśli masz taką możliwość.

Oleje – to również ważny składnik naszego codziennego talerza. Dodawaj je do każdej potrawy w umiarkowanych ilościach. Oliwa z oliwek, olej lniany, kokosowy, z pestek dyni, masło klarowane, wyborów jest olbrzymi, a smaków wiele.
Nie zapominaj o regularnym piciu wody, która powinna być podstawą twojego nawodnienia. Ogranicz picie kawy i czarnej herbaty, wspieraj organizm naparami ziołowymi, herbatami – imbirową, zieloną, świeżo wyciskanymi sokami.

„Czy samo zdrowe odżywianie wystarczy?”

Często problemy zdrowotne, nie zależą tylko od tego co jemy, ale od braku harmonii w naszym życiu. Stres przejmuje dowodzenie i zaburza funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego najlepiej znaleźć sposoby, które w jakikolwiek sposób pomogą nam się relaksować. Osobiście polecamy jogę, medytację, wizytę w saunie, rower, czy długi spacer. Zacznij pracować nad sobą, zaobserwuj co zaburza twoją równowagę, a co cię cieszy i sprawia przyjemność. Wykorzystaj te obserwacjie w codziennym życiu. Naucz się eliminować otoczenie, które źle na ciebie wpływa. Sekret zdrowia nie tylko tkwi w sposobie odżywiania, ale właśnie w znalezieniu równowagi i harmonii we wszystkich aspektach naszego życia. Możesz zjeść górę warzyw, ale jeżeli twoje życie jest przepełnione negatywnymi uczuciami, nie przyniesie to takiego efektu jakiego oczekujesz.

10 kroków do szczęśliwego życia:

  1. Odżywiaj się zdrowo i planuj każdy dzień
  2. Pij więcej wody
  3. Wyeliminuj cukier
  4. Zacznij częściej gotować w domu
  5. Ogranicz spożycie Fast Food i przetworzonej żywności
  6. Naucz się odżywiać swój organizm przy każdym posiłku
  7. Zadbaj o relacje międzyludzkie i harmonie na co dzień
  8. Regularnie ćwicz
  9. Znajdź sposób na stres i korzystaj z niego regularnie
  10. Uśmiechaj się na co dzień i ciesz się małymi rzeczami

Zacznij od wprowadzania powoli zdrowych zmian, a zobaczysz, że twój organizm od razu zacznie inaczej funkcjonować. Nie musisz wprowadzać wszystkich kroków od razu. Wybierz jeden, na którym chcesz się skupić. A jak już osiągniesz cel, przejdź do następnego. Nie jest to krótki proces, ale stopniowa odmiana w kierunku zdrowego stylu życia, która wpłynie pozytywnie nie tylko na twoje życie, ale na całe twoje otoczenie.

Świat jest mieszanką różnych ludzi i kultur. Wszyscy jesteśmy głodni, wszyscy chcemy się zdrowo odżywiać i być szczęśliwi, ale często różne informacje zaburzają koncept, że prosta dieta i odpowiedni styl życia, pomogą prawie każdemu.

Życie jest tylko jedno, zacznij cieszyć się nim od dziś.

Tagi
Pokaż więcej

Warto przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close