PoradyTop 10

DETOKS – piękno zaczyna się w środku

Ostatnio bardzo często słyszy się o detoksie organizmu, detoksie jednodniowym, trzydniowym, tygodniowym, na sokach, na warzywach, na kaszach, kolagenowym i tak dalej.

Mało kto jednak wspomina, że w obecnych czasach żyjemy w tak skażonym toksynami środowisku, że nasz organizm powinniśmy wspierać codziennie w walce z szkodliwymi substancjami otaczającymi nas dookoła. Żywność naszpikowana jest obecnie różnymi szkodliwymi toksynami, konserwantami, hormonami i antybiotykami. Do tego dochodzą środki czystości, kosmetyki, zanieczyszczenie powietrza i wody, stres związany z pędem życia i pracą, a to wszystko razem uniemożliwia nam zdrowe funkcjonowanie.

Nasz organizm, choć niezwykle mądry, nie jest w stanie sam poradzić sobie z tymi przeciwnościami, dlatego tak ważne jest, aby świadomie, na co dzień go wspierać. Detoks to nie tylko kilkudniowa kuracja, po której łatwiej będzie nam wyzbyć się złych nawyków. To rodzaj odżywiania dla zdrowia, które stale będzie wspierać nasze ciało i je oczyszczać.

Choć każdy detoks, nawet kilkudniowy, jest korzystny dla naszego organizmu i zdecydowanie go polecamy, będzie on naprawdę skuteczny, kiedy zrozumiemy, że powinien stać się częścią naszego codziennego życia. Kilkudniowe oczyszczanie to zdecydowanie dobry start i droga do trwałych zmian.

Często słyszymy pytanie komu potrzebny jest detoks, a odpowiedź jest prosta – każdemu, ponieważ codziennie jesteśmy narażeni na stres i wchłanianie szkodliwych zanieczyszczeń.

Dlatego też, tak ważne jest, abyśmy świadomie wybierali produkty, które spożywamy, którymi się myjemy, smarujemy, czy wdychamy. Równie ważna jest aktywność fizyczna, bez której żadny detoks nie będzie skuteczny. Sama dieta nie pomoże, jeżeli nie wprowadzimy również codziennej dawki ruchu. Nie mówimy tu o ciężkich treningach na siłowni, czy godzinnym joggingu, ale dawce yogi, pilatesu czy półgodzinnym spacerze lub jeździe na rowerze.

Jeżeli nie jesteś jeszcze przekonany, czy i jak zacząć detoks dla zdrowia, sprawdź poniżej symptomy, które sygnalizują, że Twój organizm po prostu domaga się oczyszczenia:

 • ciągłe zmęczenie
 • problemy ze snem
 • słaba odporność i częste przeziębienia
 • problemy skórne
 • częste bóle głowy
 • brak nastroju, stany depresyjne
 • cienie pod oczami
 • wzdęcia i gazy
 • nieświeży oddech
 • problemy z wagą pomimo stałego ruchu
 • problemy z wypróżnianiem, biegunki
 • problemy z koncentracją
 • alergie, astma
 • problemy z zatokami

Jeżeli chociaż 5 powyższych symptomów towarzyszy Ci w codziennym życiu, podejmij decyzję już dziś i rozpocznij detoks własnego organizmu. Nie musisz wprowadzać zmian drastycznie. Lepiej z dnia na dzień. Ważne, abyś świadomie podjął decyzje, wprowadzał zmiany krok po kroku, zgodnie z samym sobą, a zobaczysz, że z czasem stanie się to Twoim nawykiem i doprowadzi do trwałych zmian w Twoim organizmie i życiu.

Oczyszczanie możemy zacząć od wyeliminowania z naszej codziennej diety produktów zaliczanych do wielkiej piątki:

 • cukru
 • glutenu
 • nabiału
 • alkoholu
 • kawy

Możesz eliminować powyższe produkty stopniowo, aby przyzwyczaić siebie i swój organizm do zmiany. Wszystko zależy od silnej woli i dobrej organizacji. Im więcej produktów z powyższej piątki odstawisz, tym szybciej zauważysz korzystne zmiany – lepsze samopoczucie, energię, zdrowszy sen, ładniejszą cerę, włosy, paznokcie. Odstawiając choć na tydzień wielką piątkę, efekty poczuć można już po kilku dniach.

Pamiętaj, że podejmując decyzję o detoksie, musisz mieć określony plan działania – bez tego ani rusz. Ludzie sukcesu są najlepszymi organizatorami! Organizuj każdy dzień i nie czekaj, aż się skończy. Myśl pozytywnie i miej pewność, że odniesiesz sukces.

Jeśli brak Ci czasu na przygotowanie posiłków samemu zachęcamy do skorzystania z naszego cateringu dietetycznego, opartego na linii dopasowanych do twoich potrzeb detoksów.Nasze programy bazują na bulionach kolagenowych i pysznych daniach. Zapraszamy na FIT JAR

Jak zacząć?

 1. Przygotuj plan detoksu na np. najbliższy tydzień i zrób zakupy. Zaplanuj jaki będzie Twój pierwszy krok zmieniający nawyki żywieniowe.
 2. Zaplanuj ile czasu poświęcisz na ruch (spacery, joga, jogging). Możesz zacząć od jednego dnia w tygodniu lub 15 minut dziennie, zależnie od codziennych obowiązków.
 3. Zaczynaj dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną i nawadniaj regularnie swój organizm. To musi stać się Twoim nawykiem.
 4. Zaplanuj czas na sen. To najlepsze co możesz dla siebie zrobić. Sen regeneruje nasz organizm.
 5. Pomyśl co Cię relaksuje i rób to w sytuacjach stresowych.
 6. Zadbaj o wsparcie bliskich osób – jeżeli nie, odwiedzaj naszego bloga, znajdziesz tu mnóstwo inspiracji! 🙂

Pamiętaj, żeby działać zgodnie z planem. Modyfikuj go codziennie, jeżeli będzie taka konieczność i obserwuj co najlepiej Ci służy. Zamieniaj niezdrowe produkty na zdrowe. Stoponiowo eliminuj żywność przetworzoną. Wprowadź do codziennej diety więcej warzyw, owoców, kasz, nasion i orzechów. Wspieraj swój organizm oczyszczającymi i wzmacniającymi herbatami np. z mięty, pokrzywy, szałwii, dzikiej róży czy imbiru. Korzystaj z sauny i masaży – to dodatkowo przyspieszy oczyszczanie, a do tego pozwoli się zrelaksować.

Zdrowy organizm sam sobie radzi z oczyszczaniem i ochroną całego ciała. Jeżeli nie dbasz o zdrowie, źle się odżywiasz, prowadzisz stresujący tryb życia i mało się ruszasz, to warto kilka razy do roku przeprowadzić kuracje oczyszczające, zazwyczaj kilkudniowe, czy tygodniowe.

Warto tu dodać, że pomimo ostatecznego efektu detoksu, charakteryzującego się znaczną poprawą samopoczucia i zdecydowanym wzrostem energii, droga przez niego nie będzie usłana różami. Nasz organizm zaczyna w tym czasie wydalać toksyny i bardzo często może pojawić się tak zwany kryzys, który towarzyszy zazwyczaj w pierwszych dniach detoksu. Objawia się on bólami głowy, osłabieniem, gorączką, swądem skóry, kłopotami ze snem, kaszlem i dreszczami.

Taki kryzys może trwać od kilku godzin do kilku dni, zależnie od stopnia zanieczyszczenia organizmu, przyjmowanych leków, antybiotyków (nawet tych w dzieciństwie).
W tym okresie, choć nie jest to łatwe, pamiętaj, aby mieć pozytywne nastawienie. Twój organizm oczyszcza się i to jest właśnie znak progresu. Nie jest to przyjemne, ale na szczęście tylko chwilowe.

Pomyśl o tym jak bardzo zabrudzony jest Twój organizm i jak ciężko musi walczyć na co dzień skoro wyrzucenie takiej ilości toksyn jest aż tak nieprzyjemne. Zastanów się jak destrukcyjne będą skutki, jeżeli te toksyny pozostaną w Twoim ciele.

Dobrą informacją jest to, że zazwyczaj po okresie kryzysu przychodzi czas na porządną dawkę energii i wspaniałe samopoczucie. Poprawia się sen, nastawienie psychiczne i wygląd.

Później będzie już z górki. Nie będziesz chciał czuć się tak jak wcześniej, a zdrowe nawyki zostaną z Tobą na stałe. Dzięki temu poprawisz nie tylko jakość swojego zdrowia i wyglądu, ale również podniesie się jakość całego Twojego życia.

Wielu ludzi ma wielkie chęci i pomysły, ale tylko nieliczni wprowadzają plan, zmiany i działają wiedząc, że odniosą sukces. Tylko takie podejście pozwoli dojść do celu.
Pamiętaj – albo znajdziesz drogę albo wymówkę.

Weź głęboki oddech, uśmiechnij się, szykuj plan i do boju!

Pokaż więcej

Food Harmony

Health Coach z Instytutu Zdrowia i Odżywiania w Nowym Yorku

Warto przeczytać

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close