Porady

Post według zasad dr. Dąbrowskiej na Thermomix – DIETA WARZYWNO-OWOCOWA – co musisz wiedzieć?

„Dieta warzywno-owocowa nie leczy objawów choroby, ale jej przyczyny”

Tymi słowami kieruje się Pani Dr Dąbrowska na wstępie swojej książki „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej”. Istota tego zdania powinna być myślą przewodnią dla wszystkich tych, którzy podejmują dostosowaną do swoich potrzeb dietoterapię, planują poprawić swoje zdrowie i komfort życia.

To co wyróżnia ideę żywieniową wspomnianej autorki diety w drodze do uzyskania wewnętrznej harmonii, jest bliskie naszej myśli przewodniej w komponowaniu przepisów i diet.

Miłość do wszystkiego co naturalne, kolorowe i pozostające w zgodzie z sezonowością.

Odpoczynek ciała i umysłu od żywności poddawanej wielu procesom technologicznym, „udoskonalonej” licznymi dodatkami, źle wpływającymi na nasze zdrowie, to właśnie pierwsza intencja postu. Dominująca w dzisiejszych czasach tego rodzaju przetworzona żywność, ma przykrą zdolność do zmiany aktywności genów, zaś zmiany te prowadzą do chorób i złego samopoczucia. Geny sterują bowiem całym organizmem, a rodzaj przyswajanej żywności wpływa właśnie na reakcję komórek, regenerację tkanek, produkcję białek, występowanie bądź nie stanu zapalnego w organizmie.

O POŚCIE

Głębszy sens postu prowadzić ma do:

  • Pozbycia się wieloletnich złogów i uszkodzonych tkanek (organizm wykorzystuje je jako źródło energii).
  • Uruchomienia mechanizmu odżywiania wewnętrznego i zdolności do samoleczenia.
  • Regeneracji komórek.
  • Usunięcia toksyn, przywracając funkcje wszystkich przemian.
  •  Wspomagania leczenia.
  • Wyłączenia ośrodku głodu na czas postu.
  • Dostarczenia skondensowanej dawki witamin, składników mineralnych, fitozwiązków i błonnika pokarmowego.
CO JEŚĆ?

Aby osiągnąć powyższe efekty warzywno-owocowej terapii, należy spożywać jedynie warzywa niskoskrobiowe i niskocukrowe z pewnymi owocowymi wyjątkami, takimi jak:
jabłka, grejpfruty, cytryny, kiwi, granat, pomarańcze, porzeczki, wiśnie, jagody, maliny, borówki i śliwki.
Pamiętaj, że owoce nigdy nie powinny stanowić jedynego składniku posiłku, a winny być jedynie dodatkiem, współskładnikiem potraw. ☺

WARZYWNĄ MOC CZERP Z:
  •  Warzyw liściastych: sałaty rzymskiej, lodowej i czerwonej, roszponki, rukoli, szpinaku, selera naciowego, koperku, natki pietruszki, jarmużu, botwinki, rzeżuchy i naturalnych ziół.
  • Warzyw korzeniowych: marchewki, selera, pietruszki, chrzanu, buraka, rzodkwi, rzepy i kalarepy.
  • Warzyw cebulowych: cebuli, czosnku i pora.
  • Warzyw psiankowatych: papryki i pomidora.
  •  Warzyw kapustnych: kapusty czerwonej i białej, włoskiej, pekińskiej, kalafiora, brokułu, brukselki i kalarepy.
  • Warzyw dyniowatych: cukinii, ogórka, dyni i kabaczka.

Bilans energetyczny diety nie powinien przekraczać spożywania 800 kcal dziennie. Choć jest to bardzo restrykcyjna podaż energetyczna diety, właściwa kompozycja menu nie skutkuje niedożywieniem, a wręcz przeciwnie. To nieprawdopodobne, że w ułożonej przez nas diecie wg zaleceń Dr Dąbrowskiej udało nam się uzyskać nawet 40 g białka w postaci 700 kcal. Dzienny bilans diety, powinien być skonsultowany z doświadczonym dietetykiem lub komponowany w taki sposób, by skład posiłków był różnorodny, oczywiście zgodny z założonymi restrykcjami, a także objętościowo duży i  wzbogacony dodatkowo o kiszonki, wodę mineralną, naturalne herbaty lub napary ziołowe.

Taka okresowa praktyka żywieniowa włącza przekształcanie zwyrodniałych tkanek na glukozę niezbędną do prawidłowej pracy mózgu i serca.
Podczas stosowania postu zakazane jest picie kawy, herbaty czarnej czy palenie papierosów lub stosowanie innych psychoaktywnych używek. Każde odstępstwo od zasad skutkuje przerwaniem odżywiania wewnętrznego, a co za tym idzie samego postu. Wybiórcze traktowanie zasad postu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wynika to z faktu, że odżywianie wewnętrzne zostaje zablokowane, a odżywanie zewnętrzne jest niewystarczające, co skutkuje poważnymi niedoborami pokarmowymi.

CZY POST JEST DOBRY NA WSZYSTKO?

Dieta rekomendowana jest zarówno osobom zdrowym, w celach profilaktycznych, zwiększenia energii, poprawy snu i pamięci. Oczyszczenie organizmu dedykowane jest szczególnie osobom z osłabioną odpornością, alergiami, nietolerancjami pokarmowymi, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami skóry, tarczycy ( z wyjątkiem nadczynności), wątroby, schorzeniami neurologicznymi, endokrynologicznymi. I choć na podstawie powyższych informacji może wydawać się, że taki detoks jest dobry na wszystko, to jednak w rzeczywistości jest wiele dolegliwości, które wykluczają jego stosowanie.

UWAGA!

Postu nie powinny przechodzić osoby przyjmujące leki hamujące układ immunologiczny (sterydy, cytostatyki), osoby z chorobą Adisona, krańcową niewydolnością narządów, po przeszczepach, chorzy na nowotwory w trakcie chemioterapii i zaawansowanych stadiach. Kolejne przeciwskazania to dializa nerek, nadczynność tarczycy, krańcowa marskość wątroby, depresja, cukrzyca typu I, ostra porfiria, niedoczynność nadnerczy, okres ciąży i karmienia piersią.

CO MOŻE NAS SPOTKAĆ PODCZAS POSTU?
  • redukcja wagi (usuwanie pestycydów zgromadzonych w tkance tłuszczowej, deficyt energetyczny diety)
  • odzyskanie energii witalnej, jasność umysłu, uczucie lekkości, poprawa zdrowia, normalizacja nieprawidłowych parametrów
  • ból głowy, nudności, wymioty, biegunki (reakcja organizmu po rozpoznaniu choroby, rozpoczęcie odtruwania)
  • przykry zapach potu, częste wydalanie moczu i stolca (wydalanie toksyn)
JAK DŁUGO STOSOWAĆ POST?

Ta dieta to tylko okresowa kuracja. Dr Dąbrowska opisuje, że warto taki detox robić regularnie, choćby 1 raz w miesiącu. My proponujemy 14-dniowym jadłospisem przeprowadzać nie okresowe oczyszczanie, ale POST LECZNICZY wyłączający ośrodek głodu i prowadzący do samoleczenia, czego nie uzyska się stosując post tylko przez 1 dzień w miesiacu, ale właśnie przynajmniej przez 14 dni. Przy poważniejszych chorobach można stosować detoks przez 4-6 tygodni, pod warunkiem posiadania odpowiednich rezerw tłuszczowych.

PRZYGOTOWANIE DO POSTU

Warto przygotować się do postu systematycznie ograniczając fast-foody, słodycze, alkohol, mięso i nabiał. Należy spożywać więcej wody (30 ml na kg masy ciała) oraz włączać do swojej diety probiotyki w postaci kiszonek. Istotne jest również wprowadzenie aktywności fizycznych. Jeśli noszący się z zamiarem podjęcia diety ma taką możliwość, pożądanym jest wykonanie testu na nietolarancje pokarmowe, a następnie wykluczenie z diety nietolerowanych produktów. Pod żadnym pozorem nie wolno odstawiać przyjmowanych leków, bez konsultacji z lekarzem.

CO WARTO WIEDZIEĆ?

Opisany proces odżywiania wewnętrznego był przedmiotem badań nie tylko dr Ewy Dąbrowskiej. Za jego naukowe potwierdzenie przyznano Nagrodę Nobla w 2016, którą otrzymał prof. Yoshinori Ohsumi. Sama autorka postu przez lata praktykowała medycynę klasyczną. Dopiero prowadząc badania do swojej pracy doktorskiej z zakresu immunologii odkryła, że organizm posiada wyjątkową zdolność do samoleczenia zużywając niepotrzebne złogi (np. tłuszczu, zwyrodniałych komórek, ognisk zapalnych), oszczędzając przy tym narządy ważne życiowo (jak serce czy mózg). Praktykę warzywno-owocowej dietoterapii kontynuowała w Klinice Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku, przychodni przyklinicznej i ośrodkach oferujących wczasy zdrowotne.

 

Pokaż więcej

Food Harmony

Health Coach z Instytutu Zdrowia i Odżywiania w Nowym Yorku

Warto przeczytać

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close