Jak grillować by było smacznie i zdrowo?
Majówka rozpoczyna sezon grillowy w Polsce, który trwa aż do ostatniego ciepłego, słonecznego dnia jesieni. Wszyscy kochamy ten czas, a przede wszystkim spotkania w gronie rodzinnym i znajomych. Niestety klasyczny grill nie należy do najzdrowszych sposobów przyrządzania posiłków. Dzieje się tak, gdyż podczas grillowania, wydzielają się opary z toksycznymi związkami, które przenikają do naszego jedzenia.
Jak zdrowo grillować, aby taka forma obróbki żywności nie odbiła się negatywnie na naszym zdrowiu i sylwetce?
Kilka zasad zdrowego grillowania:
- Grilluj tylko na węglu drzewnym i drewnie z drzew liściastych.
- Nie używaj podpałek i kolorowych papierów.
- Używaj tacek do grillowania.
- Rób domową marynatę do mięs, ryb i warzyw.
- Używaj ziół, zwłaszcza świeżych.
- Wzbogacaj dania porcją warzyw.
- Unikaj węglowodanów (chleb, makaron, ryż, kasza).
- Zawsze dodaj imbir, czosnek, chili, kurkumę na lepsze trawienie.
- Nie jedz przypalonego mięsa.
- Pij wodę.
Chcesz wesprzeć jeszcze lepiej trawienie? Wypij przed jedzeniem shota ciepłej wody z łyżeczką octu jabłkowego – to sprawdzony, dobry sposób! 🙂
Grilluj tylko na węglu drzewnym i drewnie z drzew liściastych – Drewno jest najstarszym materiałem opałowym, a dodatkowo nadaje potrawom wspaniały aromat. Należy jednak pamiętać, by było to drewno drzew liściastych. Takie grillowanie wymaga zdecydowanie więcej czasu, gdyż należy odczekać, aż płomienie znikną i pojawi się odpowiednia ilość żaru o odpowiedniej temperaturze. Węgiel drzewny to nic innego jak wypalone drewno, pozwala na praktycznie bezdymne i dużo szybsze uzyskanie odpowiedniego żaru. W brykiecie często pojawiają się domieszki o nieznanym pochodzeniu, dlatego my osobiście nie polecamy jego używania.
Nie używaj podpałek i kolorowych papierów – przy wszelkiego rodzaju rozpałkach i kolorowych papierach, po podpaleniu, opary stają się wysoko trujące i przedostają się wprost do pieczonych potraw na grillu, które później będziemy konsumować. Dlatego właśnie lepiej jest ich unikać przy grillowaniu.
Używaj tacek do grillowania – Z mięsa grillowanego na ruszcie wytapia się tłuszcz, który spadając na rozgrzany węgiel, wydziela przy spalaniu toksyczne związki chemiczne. Opary te unoszą się ku górze i wnikają do grillowanego jedzenia. Aby tego uniknąć, nie kładź jedzenia bezpośrednio na ruszcie. Używaj tacek aluminiowych, karbowane i dziurkowane zapobiegają skapywaniu tłuszczu na węgiel, a dodatkowo pozwalają na swobodne krążenie gorącego powietrza.
Domowa marynata do mięs, ryb i warzyw – Zrezygnuj z kupna gotowych zamarynowanych mięs. Ciężko jest ocenić pochodzenie takiego mięsa oraz jego świeżość. W gotowych marynatach jest bardzo dużo substancji konserwujących, spulchniających i nadających aromat. Wysoka temperatura podczas grillowania powoduje, że substancje te rozkładają się do rakotwórczych związków chemicznych, które później zjadamy.
Używaj ziół, zwłaszcza świeżych – Naturalne zioła neutralizują toksyczne związki uwalniające się podczas grillowania. Dodatkowo wspomagają trawienie, dodają aromat i smak do potraw. Staraj się unikać gotowych mieszanek ziół suszonych, gdyż często występuje w nich glutaminian sodu lub inne polepszacze i konserwanty, które bardzo niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.
Wzbogacaj dania porcją warzyw – w menu grillowym nie powinno zabraknąć warzyw, zarówno tych pieczonych, jak i świeżych. Zawierają one bardzo cenne enzymy trawienne, które są niezbędne w procesach trawienia w naszym organizmie. Dodatkowo zawierają błonnik, który wiążę nadmiar kwasów tłuszczowych, żółci, cholesterolu, metali ciężkich i substancji rakotwórczych umożliwiając lepsze ich wydalanie. A przy konkretnej porcji mięska z pewnością pomogą i zmniejszą łaknienie, jak również obronią przed nadmiernym objadaniem się. 🙂
Unikaj węglowodanów (mąka, chleb, makaron, ryż, kasza) – Jest to bardzo dobrze znana zasada, że połączenia białek z węglowodanami należy unikać, a to dlatego, że taki pokarm nigdy nie zostanie w pełni strawiony.
Imbir, czosnek, chili, kurkuma na lepsze trawienie – Przyprawy te bardzo wzmacniają procesy trawienne w naszym organizmie, często polecane są w różnego rodzaju programach odchudzających, dlatego warto dodać je do naszych codziennych posiłków. A przede wszystkim do ciężkostrawnego grillowanego mięsa.
Nie jedz przypalonego mięsa – Spalone mięso z grilla to nie tylko zepsuty smak potrawy, ale co gorsze jest pełne rakotwórczych substancji chemicznych. Nie ma znaczenia czy jest to spalone mięso, ryba, owoce morza czy warzywa. Wszystkiego spalonego powinniśmy unikać. Po co więc ryzykować skoro można smacznie i zdrowo zjeść.
Pij wodę – Warto wypić szklankę lub dwie wody o temperaturze pokojowej przed posiłkiem, gdyż obroni nas to przed nadmiernym przejadaniem się. Bardzo ważne jest, aby unikać zimnej wody przed jedzeniem jak i w trakcie, ponieważ spowalnia to procesy trawienne.
ZAKĄSKI:
Wszyscy uwielbiamy potrawy z grilla, ale jak wiadomo, trzeba na nie troszeczkę poczekać zanim będą gotowe. Warto zatem przygotować małe przekąski, aby umilić sobie czas oczekiwania i zwiększyć apetyt. Serdecznie polecamy pikantne pestki dyni , których przygotowanie zajmuje zaledwie 10 minut. Zawartość chili wyostrzy nam apetyt, a dodatkowo pomoże w trawieniu grillowanych pyszności.
SAŁATKI:
Sałatki powinny być lekkie, a ich głównymi składnikami powinny być warzywa. Już samo mięso jest dość ciężkostrawne, dlatego też nie powinniśmy zapominać o porcji warzyw, która dostarczy nam tak cennych enzymów trawiennych.
- Sałatka z Awokado
- Sałatka z rukoli z sosem z jagód goji
- Sałatka z nowalijek i grejpfruta
- Miętowe orzeźwienie
- Zielono mi
- Sałatka superfoods z masowanym jarmużem
- Meksykańska salsa z mango
SOSY I DIPY:
Upieczony kawałek mięska najlepiej smakuje z sosem lub dipem. Zrezygnuj z wysokokalorycznych majonezów i ketchupów pełnych cukru, a zastąp je domowymi dipami.
MARYNATY DO MIĘS :
Dobrze zamarynowane mięso to sekret udanego grilla. Oliwa dobrze zatrzymuje smak, a jednocześnie zapobiega wysychaniu potrawy. Kwas jak np. z soku z cytryny wchodzi w reakcje z białkami zawartymi w mięsie, i w ten sposób je zmiękcza, wpływa na nawilżenie mięsa, a dodatkowo zachowuje jego soczystość. Odpowiednio długo marynowane mięso wymaga krótszej obróbki termicznej na grillu.
- Truflowa marynata do kurczaka: oliwa truflowa, sól truflowa, czosnek, pieprz, sól, sok z cytryny, miód
- Marynata do wieprzowiny: oliwa, musztarda, miód, zioła prowansalskie, czosnek, sól, pieprz
- Marynata do wołowiny: oliwa, rozmaryn, tymianek, sól
- Pikantna marynata do skrzydełek: oliwa, płatki chili, sól, cytryna, miód, słodka papryka, kurkuma
- Azjatycka marynata do mięs i warzyw: sos sojowy, sezam, cebulka dymka, miód
- Orientalna marynata do tofu: imbir, sos sojowy, czosnek, olej sezamowy, kolendra
Wcale nie musisz rezygnować z grilla, aby zdrowo się odżywiać. Wystarczy pamiętać o zasadach zdrowego grillowania i się nie przejadać. 🙂 Od czasu do czasu fajnie jest się spotkać ze znajomymi i zrelaksować przy ruszcie. Nasze emocje, dobre samopoczucie i czerpanie radości z życia są równie ważne jak zdrowe odżywianie na co dzień.